خانه > دسته‌بندی نشده > در حاشیه را بنویسید

در حاشیه را بنویسید

بی شکhashie2 مهران مدیری یک از طنز پردازان صاحب نام این مملکت است. او صاحب سبک است و در کارهای طنز او نوآوری موج می زند. اما همانطور که مدت ها پیش در مطلبی با عنوان قهوه تلخ  نوشتم. به نظر می رسد مهران مدیری در سریالهای خود دچار یک نوع سکون شده است. پس از سروصداهای حاشیه ای زیادی که سریال درحاشیه ایجاد کرد و البته این نقدها را وارد نمی دانستم، منتظر بودم که ببینم که آیا مهران مدیری این بار همانند سریال مرد هزار چهره یک شروع طوفانی خواهد داشت یا نه؟

متاسفانه این سریال از نظر من بسیار ضعیف بود. داستان های مهران مدیری تکراری شده، یعنی پلتفرم ثابت است. از برره، قهوه تلخ، خان مظفر و … که نگاه کنید فرقی نمی بینید، همیشه یک آدم ارشادگر توسری خور و یک سری آدم های بدجنس پول دوست هستند که دائما به شکل خسته کننده ای با هم در کل کل و کشمکش هستند. داستان ها عمقی ندارد. هر روز آدم های بدجنس یک بلایی سر آدم خوبه داستان می آورند. همین… در واقع سریال در حاشیه کپی پلتفرم قهوه تلخ یا خان مظفر یا برره است. فقط پوسته کاخ به بیمارستان تبدیل شده…

مهران مدیری در این سریال کاراکتر خاصی برای خودش نساخته و کمی به نظر رفتار مغرورانه ای هم دارد. زدن یک عینک نه چندان جذاب و فقط چند حرکت گردن! همین!  آنچه سریال در حاشیه را ساخت نه کارگردانی و هنرمندی همیشگی مدیری و یا نویسندگی نویسندگان، بلکه صرفا هنرمندی و بداهه کاری های مهران غفوریان و جواد رضویان است. که اگر اینها هم نبود این سریال نمره صفر هم نمی گرفت! داستان چیزی نیست جز تو سر و کله زدن های روزانه، اتفاقات نه چندان خاص. ظاهرا مهران مدیری عادت دارد از روش لوکیشن های بزرگ، تعدد بازیگران، خدم وحشم زیاد برای جذب مخاطب استفاده کند.

pezeshkan1در مقام مقایسه،اگر به سریال ساختمان پزشکان نگاه کنید می بینید که نقش متن داستان از نقش بازیگران هم قوی تر است، داستان چند لایه، با پیچیدگی ها ظریف و زیبا و البته بازیگری خوب در هم آمیخته و باعث شده که این سریال را به مدد شبکه های استانی! برای بار صدم هم که ببینید باز هم میخندید. در این سریال اثر خاصی از لودگی و مسخره بازی نیست، بلکه طنز خالص است و لذت بیننده هم از هنرنمایی بازیگران و هم از متن زیبای داستان است. دقت کنید که وقتی داستان های طنز را می خوانید کسی آنها را بازی نمی کند و لوکیشن و افکت تصویری خاصی هم ندارد اما شما از متن لذت می برید. حال تصور کنید داستان سریال در حاشیه را به صورت کتاب بنویسند و شما بخوانید…!

جمع بندی: مدیری باید تیم نویسندگان بهتری انتخاب کند و گرنه اعتبارش را به خطر می اندازد. از بزرگان انتظار کار آبکی و ضعیف نیست. قالب کردن داستانهای تکراری و هم شکل با اسم و رسم و پوسته رنگ شده توهین به شعور مخاطب است.

Share
Categories: دسته‌بندی نشده Tags:
Share
Share