خانه > کاربردپذیری, نقد و بررسی, وِیژه > ابر نرم افزار جامع یکپارچه انقلابی صنعتی-اداری فارسی!

ابر نرم افزار جامع یکپارچه انقلابی صنعتی-اداری فارسی!

اخیرا در برخی از خبرگزاری ها مطالب جالبی منتشر می شود که من نام آنرا رپرتاژ آگهی مجانی یا به عبارتی توهین به شعور خوانندگان این خبر گزاری ها می دانم. چراکه چطور ممکن است یک خبر در این همه خبرگزاری منتشر شود و کسی نپرسد که موضوع چیست و گردانندگان این بساط هم به بیسوادی جامعه مهندسان بخندند؟

و اما اصل مطلب :

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1848938&Lang=P
http://ilna.ir/newsText.aspx?id=207741

عصر ایران

ایرنا

فارس نیوز

و خیلی جاهای دیگر ….

در خصوص مطلبی که با عنوان «ابر نرم افزار» دیدم که در رسانه ها انعکاس زیادی داشته، متن ارسالی این مصاحبه من را نیز تحریک نمود سری به وب سایت این شرکت بزنم … لذا تصمیم گرفتم  نقدی بر مصاحبه این شرکت بنویسم، پیشاپیش بنده را به دلیل غلط های تایپی یا نگارشی احتمالی ببخشید
———————————————————————————————-
اگر دوباره متن این مصاحبه را بخوانیم به نقاط ابهام زیادی بر می خوریم ، اولا که اصطلاح «ابر نرم افزار» از کجا آمده است؟ تا آنجا که من می دانم در هیچ جای اصطلاحات رایج مهندسی نرم افزار این اصطلاح به کار برده نشده و یا تعریف دقیقی برای آن نیست. اما این گونه واژه سازی ها یک تکنیک تبلیغاتی در کشور ماست که عده ای با این ترفند اقدام به تبلیغ محصولات خود از طریق رسانه های خبری می کنند!
مواردی از متن :
*این نرم‌افزار یک دیتابیس کامل به شمار می‌رود و قابلیت‌های رایج مورد نیاز نرم‌افزارها در آن متمرکز شده است

در مهندسی نرم افزار اصطلاح “یک دیتابیس کامل” به چه مفهوم است؟ آیا در رفرنس های معتبر پایگاه داده چنین واژه ای دیده شده؟ این نشان از نپختگی مصاحبه شونده و عدم آشنایی با مفاهیم است و اساسا این جمله مبهم است ؟ قابلیت مورد نیاز نرم افزارها!!!! کدامند که در این دیتابیس آمده؟؟ مثلا امکان پرینت ؟؟ یا اجرا شدن؟ جمع زدن دو عدد ؟ محاسبات ابری؟ یا پردازش توزیع شده؟کنترل صنعتی؟ تایپ متون؟؟ اصلا ایشان تعریف نرم افزار را چه دانسته اند؟
* مدیر گروه نرم‌افزاری کارآمد، از این نرم‌افزار به عنوان انقلابی در صنعت کشور یاد کرد
این نیز یک بزرگ نمایی است و تبلیغ شرکت در قالب خبر خبر گزاری است…(البته نام شرکت را گروه نامیده تا چاپ شود!)
استفاده از واژه “مدیر گروه نرم افزاری کارآمد” در ابتدای متن فوق یعنی استفاده تبلیغاتی یک محصول یا برند و گول زدن خبر نگاربی اطلاع و رسانه هاست که در پوشش خبری یک خبر داغ و دهن پرکن نفهمند که دارند تبلیغ یک شرکت یا محصول آنرا را انجام می دهند!!!!  به این می گویند رپراتاژ آگهی مجانی! که روی تلکس های خبری می رود و همه آنرا چاپ می کنند و هرچه بیشتر چاپ شود یعنی گفته اینها معتبر تر است!…
*به گفته کارآمد، این “ابر نرم‌افزار” از سیستم نگهبانی ورودی سازمان‌ها و ادارات تا نیازهای بالاترین سطوح مدیریتی سازمان‌ها از جمله راهبری کلان، سیستم های اداری، مالی، صنعتی، مهندسی و اطلاعاتی، برنامه و بودجه به صورت کلان و خرد را پوشش می‌دهد. در طراحی و تولید این ابر نرم‌افزار از ابزارهای سیستم های تولیدی تمام نرم‌افزارهایی همچون بورلند دات نت، میکروسافت دات نت، سی‌کوال، اکتیوایکس و … در آن تجمیع شده است.
از خواندن دانش بی انتهای مصاحبه شونده و ابراختراع ایشان در مورد سیستم های تولیدی! دات نت! سی کو ال! اکتیوایکس! خرد و کلان! مهندسی! راهبری کلان! مهندسی اطلاعات و … شگفت زده شده ام  که چطوری این همه چیز نامربوط با هم ادغام می شوند ؟ ابزارهای سیستم های تولید مانند : بورلند دات نت … یعنی مصاحبه کننده نفهمیده که اینها ابزارهای توسعه هستند و نه ابزار سیستم های تولیدی مانند اکتیویکس! ( البته فاصله بین یک جمله درست و غلط مهندسی به اندازه یک تار مو است که مهندسان مطلع آنرا مرتکب نمی شوند) ،مثلا وقتی می گوییم “نرم افزار نوشتن”، که یک مهندس نرم افزار می داند که نرم افزار را نمی نویسند بلکه طراحی می کنند! و این سبک بکار بردن واژه “نوشتن” خطای بزرگی  از زبان یک مهندس نرم افزار است،  جملات و لغات درهم برهم و نا مربوط فوق مانند آش نپخته از این موضوع حکایت می کند.
مدیر گروه نرم‌افزاری کارآمد، در پاسخ به این سوال که نحوه دست‌یابی به دانش طراحی این “ابر نرم‌افزار” چگونه بوده است، بیان کرد: بیش از ۵۰ نفر از کارشناسان خبره و فارغ‌التحصیلان صنعت آی‌تی کشور پس از حدود ۳۸ ماه تلاش، مطالعه و کار تحقیقاتی موفق به طراحی و تولید این “ابر نرم افزار” جامع شدند، تا جایی که برای طراحی آن فقط نزدیک به ۴۰۰ هزار ساعت کار تحقیقاتی صورت گرفته است
اگر واقعا ۵۰ نفر ۳۸ ماه کار کنند، که هر ماه ۱۷۲ یا ۱۷۶ ساعت بدون مرخصی کار کنند به عبارتی می شود حدود ۳۳۰۰۰۰ نفر ساعت که البته به گفته گوینده ۴۰۰۰۰۰ نفر ساعت آن کار مطالعاتی بوده ! پس کی پیاده سازی اجرا و تست کرده اند؟  پیش داوری نمی کنم شاید راست می گویند…

نکته دیگر اینکه فارغ التحصیلی از “صنعت آی تی” اتفاق نمی افتد بلکه در رشته آی تی است و آنهم در دانشگاه اتفاق میفتد! سپس فارغ التحصیلان در صنعت آی تی( اگر بشود صنعت نامیدش) مشغول به کار می شوند! نهایتا این یعنی کیلویی حرف زدن! این یعنی تعریف صنعت و دانشگاه را ندانستن! این یعنی ….
.کارآمد، بدون قفل بودن این ابر نرم‌افزار را یکی از قابلیت جذاب آن ذکر و اضافه کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات نرم‌افزارهای بکارگرفته شده در دستگاه‌های مختلف قفل‌دار بودن نرم‌افزارها و از کارافتادن سیستم‌ها است، در شرایطی که کارشناسان زبده صنعت “آی تی” توانسته‌اند با بومی‌سازی “ابر نرم‌افزار” جامع فارسی زبان، محدودیت قفل و از کارافتادن نرم‌افزار و محدودیت های کاربری را به طور قطعی رفع کرده و نرم‌افزارها را با شماره سریال اختصاصی برای هر کاربر عرضه کنند.
سوال من این است که در متن فوق  چه ارتباطی بین قفل دار بودن نرم افزار ها وبومی سازی و فارسی زبان بودن است؟ ما که نفهمیدیم اینها یک نرم افزار طراحی کرده اند که قفل ندارد؟ یا قفل نرم افزارهای غیر فارسی را حذف کرده اند یا آنها را بومی سازی کرده اند و بعد جامع کرده اند؟ یا جلوی از کار افتادن آنها را گرفته اند در حالی که جامع شده اند؟ یا یک نرم افزار خارجی را بومی کرده اند؟ یکی به من بگه اینجا چه خبره؟؟؟؟؟؟ و اصلا این چه امتیازی است که جذاب شده؟ اصولا واژه بدون قفل هر خواننده ای را جذب می کند! اینطور نیست؟  .
*مدیر گروه نرم‌افزاری کارآمد، طراحی و ساخت بانک‌های اطلاعاتی مورد نظر توسط مدیر برنامه، تعریف گردشکار اطلاعات سازمان در زبان برنامه‌نویسی فارسی کارا….،

اینها خصایصی از امکانات نرم افزار است که برای اولین بار در جهان در ایران و در این ابر شرکت خاص ابداع شده! و بشریت تا حال از آن دانش عظیم خبر نداشته !! ضمن تاکید مجدد استفاده تبلیغاتی گروه کارآمد… استفاده از زبان برنامه نویسی فارسی کارا را مورد توجه قرار می دهم که البته در سایتش هیچ در مورد آن نیافتم!!! و اساسا نفهمیدم که بلاخره این با دات نت و برلند و اکتیویکس و  میکروسافت و اینجور چیزها درست شده یا یک زبان برنامه نویسی فارسی دارد؟ !
*وی تاکید کرد: به زودی و با تولید انبوه نسل جدید “ابر نرم‌افزار” فارسی زبان تمام فعالان اقتصادی می‌توانند از این نرم‌افزار بهره‌مند شوند، اما با این حال از طریق تارنمای www.karamadsoft.com می توانند از جزئیات تامین این ابر نرم افزار مطلع شوند.
تولید انبوه نسل جدید نرم افزار؟؟؟؟ مگر موتور یا دوچرخه یا نسل جدید سانتریفیوژ است؟ یا میوه یا نوشابه است که تولید انبوه شود؟ ( استفاده از واژه “تولید انبوه نسل جدید” نیز تکنیک فریب خبر نگار و رسانه ها که تشنه این متون هستند، است!)
نیازی به توضیح ندارد که خبر نگار یادش رفته اجازه ندارد سایت خصوصی را تبلیغ کند!!!…

* براساس این گزارش، سید کاظم دلخوش عضو کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نیز با اشاره به نیاز صنایع مختلف به توسعه نرم افزاری اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه پنجم توسعه در عرصه فناوری تلاش کرد تا زمینه برای الکترونیکی کردن فعالیت تمامی ارگان ها و سازمان ها فراهم شود، اما در بخش صنعت هنوز انقلاب نرم افزاری تحقق پیدا نکرده است.


من در سایت این آقای نماینده نفهمیدم تحصیلاتش چیست و چه ارتباط و تخصصی در این مسائل دارد؟ و ایشان از کجا این همه چیز فهمیدن؟ و اصلا وسط این مطلب نظر ایشون چه معنی دارد؟ آیا در بهترین برداشت نمی توان گفت وارد کردن مطالب نماینده مجلس در این مطلب خود یک نوع روش در جا انداختن مطلب و قبولاندن واقعیت این تبلیغات به خواننده است؟
*وی در پایان از حمایت مجلس از بخش خصوصی برای تحقق انقلاب نرم افزاری!!!!! سخن گفت و خاطرنشان کرد: برای آن که صنایع ما اکترونیکی شوند و در واقع انقلاب نرم افزاری در کشور محقق شود لازم است که در این خصوص بخش خصوصی توانمند هم تقویت شود، بدان معنی که خود بخش خصوصی باید بخش خصوصی را نرم افزاری کند! که همکاری بیشتر شرکت های فعال در حوزه آی تی با واحد های صنعتی را می طلبد.
این واژه های انقلابی را مدیر شرکت کارا هم در ابتدای متن گفته بود!!! و چه تشابهی ! با گفته نماینده محترم دارند شما بگویید؟ این متن بیشتر یک انقلاب خبری است….!!! !!!!

آیا واقعا این انقلاب نرم افزاری است؟ آیا تدوین یک استاندارد جامع فراگیر و بنیان نهادن نظام جامع مهندسی نرم افزاری نمی تواند انقلاب باشد؟ آیا تدوین استاندارد ملی برای نرم افزارهای اداری- صنعتی و ساماندهی فرایند تولید نرم افزار در کشور نمی تواند انقلاب باشد؟ فقط این چیز مجهولی که اینها می گوبند انقلاب است؟ آیا این انقلاب نرم افزاری را سازمان نظام صنفی رایانه ای یا انجمن انفورماتیک یا شورای عالی انفورماتیک یا نهادهای دانشگاهی و صنعتی تایید می کنند؟

*در حالی که تعدد نرم‌افزارهای مختلف اداری و تنوع بسیار زیاد نرم‌افزارهای مورد استفاده در صنایع موجب اجبار مدیران اقتصادی به استفاده از انواع نرم‌افزارهای اداری- صنعتی شده و گاهی این اتفاقات بروز اشتباهات جبران‌ناپذیری را رقم زده است، “ابر نرم‌افزار” صنعتی- اداری فارسی جامع صنعت طراحی شده است تا بدین ترتیب گام بزرگی دربخش صنعت کشور برداشته شود.
مگر در کشور ما سیستم جامع فارسی تا به حال نبوده و استفاده نشده؟؟؟  البته که هست، می توانید صدها سیستم رنگ و وارنگ را از شرکت های بزرگ پیدا کنید! فقط به آن “ابر نرم افزار جامع یکپارچه انقلابی صنعتی-اداری فارسی” نمی گویند!!!!!!!!! اگر به سایت این شرکت مراجعه کنید می بینید که در ابتدا این دستاورد تبلیغاتیش را به رخ شما می کشد و لیست روزنامه هایی که این مطلب را از روی تلکس خبری کپی و ندانسته چاپ کرده اند را دلیل عظمت کارش می داند اما بعد از این آفتابه و لگن ها هرچه بگردید خبری از شام و نهار نیست… می توانید مدتها در این وب سایت بگردید اما چیزی دستگیرتان نمی شود!


در این مصاحبه ( رپرتاژ آگهی مجانی) این کلمات تکرار یا استفاده شده اند :
انقلاب نرم افزاری ، تولید انبوه ، نسل جدید ، بدون قفل ، کاملا فارسی ، بومی سازی ، جامع و یکپارچه ، ابر+ هر واژه ای که بخواهید…
نماینده مجلس ، مدیر گروه ، تولید و صنعت ، زبان برنامه نویسی فارسی ، اصطلاحات فنی قلمبه…
اینها عباراتی هستند که با آن می توان راحت یک متن جذاب و طوفانی برای خبر تهیه کنید تا به راحتی چاپ شود….
———————————————————————————————-
در پایان میگویم که درست نیست که اگر یک خبرگزاری تشنه شنیدن خبرهای انقلابی- صنعتی در کشور عزیزمان است، با شنیدن هر مطلب غیر فنی و صحنه سازی شده ای دچار ذوق زدگی خبری شده و دستپاچه و بدون کارشناسی اقدام به انتشار این مطالب نماید و خنده دار تر اینکه همه از روی دست همدیگر کپی نموده و حتی یکبار این متن را نخوانده اند!
جمع بندی اینکه متن فوق پر است از استفاده از واژه های جعلی، غیر فنی و بزرگ نمایی و سوء استفاده از بی اطلاعی خبرنگار و سعی در اجرای یک برنامه تبلیغاتی زیرکانه!

بروز رسانی: ۱۳۹۳/۱۲/۱۲

امروز که اواخر سال ۱۳۹۳ هست به این سایت سر زدم تا ببینم که این ابر نرم افزار انقلابی به کجا رسیده؟ برخی خبرگزاری ها که خبر را حذف کرده اند. اما این سایت:

سایت نرم افزار انقلابی!

سایت نرم افزار انقلابی!

همینطور که می بینید آدرس این وب گاه دیگر وب گاهی ندارد! انقلابش تمام شده! شما می توانید این دامین را بخرید و انقلابش را ادامه دهید! و کسی نیست بپرسد چی شد اون همه های و هوی؟ مگه شما نگفتین: «به زودی و با تولید انبوه نسل جدید “ابر نرم‌افزار” فارسی زبان تمام فعالان اقتصادی می‌توانند از این نرم‌افزار بهره‌مند شوند!، اما با این حال از طریق تارنمای www.karamadsoft.com می توانند از جزئیات تامین این ابر نرم افزار مطلع شوند»

حالا کجایین؟

پانوشت: امروزه مد شده خیلی بقالی های دو در سه متری سرکوچه ها هم اسمشون را با یه پیشوند هایپر مزین می کنن!


 

این هم یه مدل جدید دیگه :

http://isna.ir/isna/NewsView.aspx?ID=News-1865547

راهکارهای امنیتی مورد نیاز یک سازمان چیست؟

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، اصطلاح UTM مختصر شده عبارت Unified Threat Management به معنای مدیریت یکپارچه تهدیدات است. یک UTM مجموعه‌ای کامل و جامع از تمامی راهکارهای امنیتی که مورد نیاز یک سازمان یا مجموعه است را شامل می‌شود. از جمله این راه‌کارها می‌توان به دیوار آتش، ایجاد شبکه خصوصی مجازی، ضدویروس، ضدهرزنامه، ضدجاسوس‌افزار، ضد برنامه‌های کلاهبرداری اشاره کرد.

اول در باره  یو تی ام  و تعاریفش صحبت می کنیم و کمی در مورد ویروس و این چیزها و سپس می رویم سر اصل مطلب و هرچی میخوایم تبلیغ شرکت سایبروم توی خبرگزاری معتبر انجام م دهیم!!!!!

علاوه بر این راه‌کارها، UTMهای ارائه شده از سوی شرکت‌های معتبری هم‌چون سایبروم امکانات دیگری چون شناسایی و جلوگیری از نفوذگران، فیلترینگ محتوای و مدیریت پهنای باند را نیز داراست.

با توجه به گوناگونی و تنوع ابزارهای امنیت اطلاعات و شبکه، یکی از دلایل پیشنهاد نصب UTM در شبکه‌ها مقرون به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی و کم بودن هزینه‌های نصب و نگهداری سیستم است که ضمن بالا بردن بهره‌وری شبکه، امکان کنترل متمرکز و ایجاد محیط امن و سالم در شبکه را نیز فراهم می‌آورد و علاوه بر اینکه به مدیر شبکه امکان برقراری دیوار آتشین و کنترل ویروس‌ها و هرزنامه‌ها را می‌دهد، توانایی بالایی در گزارش‌گیری و ارائه گزارشات متنوع را نیز می‌دهد. تحقیقات نشان داده UTMها مورد پسند مدیران شبکه قرار گرفته‌اند، چراکه هم امکان نصب آسان در شبکه را دارند و هم به راحتی به عنوان یک سیستم دفاعی ایده‌آل جهت واکنش سریع و بلادرنگ به هرگونه تهدید شبکه‌ای بکار می‌روند. امروزه کارشناسان نه تنها استفاده از UTMها را برای ادارات و موسسات بزرگ ضروری می‌دانند، بلکه با گسترش استفاده از اینترنت و حجم اطلاعات مبادله شده بین کاربران و اهمیت حفظ برخی اطلاعات شخصی، حتی کاربران خانگی و استفاده کنندگان از سیستم‌های شخصی هم برای حفظ امنیت داده‌های خود می‌توانند از چنین ابزارهایی استفاده کنند.

عجب!!! حالا بگو چی میخوای بگی؟…

البته سایبروم در حال حاضر استفاده از UTMها را به شرکت‌های متوسط و کوچک هم پیشنهاد می‌کند و حتی برای این کاربران محصولات ویژه‌ای تهیه کرده است. سایبروم معتقد است با ارائه این دستگاه‌ها شکاف بزرگ میان شرکت‌های متوسط و بسیار بزرگ را پر خواهد کرد و شرکت‌های متوسط نیاز ندارند تا برای به‌دست آوردن راه‌کارهای امنیتی هزینه بسیار بالایی بپردازند، بلکه با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند با هزینه منطقی به کارایی و سرعت مناسب برسند. برروی محصولات شرکت سایبروم در سطح کاربران حرفه‌یی و گسترده، راه‌کارهای امنیتی متنوعی مانند معماری امنیتی توسعه‌پذیر، ابزارها و میان ابزارهای مدیریت لایه هفت، پشتیبانی از نسل‌های جدید ارتباطی مانند ۳G و WWAN، پشتیبانی از پروتکل‌های امنیتی HTTPS و SSL، ابزارهای مدیریت و کنترل و ذخیره پیغام‌های فوری، بهره‌گیری از رابط‌های کاربری گرافیکی جدید و پشتیبانی از IPV6 ارائه می‌دهد. مدیریت ترافیک و تسهیم و تقسیم آن میان کاربران و سرویس‌های مختلف، کنترل و فیلترینگ ترافیک شبکه و اینترنت، مدیریت ارتباطات چندگانه از دیگر سرویس‌هایی هستند که روی دستگاه‌های سایبروم استفاده می‌شوند. سایبروم تمام این امکانات را در کنار فایروال، ضد‌ویروس، ضدهرزنامه، ضدجاسوس افزار، سیستم‌های کشف تهدیدات (IDS) و امنیت شبکه‌های بی‌سیم به‌طور یکپارچه روی دستگاه‌های UTM ارائه می‌کند. نکته مهم همکاری سایبروم با شرکت امنیتی کسپرسکی است که این رابطه می‌ توان اطمینان خاطر زیادی را برای کاربران فراهم کند.

انتهای پیام

همینطور که می بینید از یک خبر گزاری می توان برای تبلیغ محصولات شرکت سایبروم تحت نام یک مطلب فنی استفاده مجانی کرد! فقط بنده خدا یادش رفته که  آدرس و تلفن هم بده که نمایندگیش کجاست و نخوایم دنبالش بگردیم! البته منتظر شین آگهی هاش میاد در شرکت یا سازمانتون!

موفق باشید.

Share
 1. ۱۹ مهر ۱۳۹۰ در ۱۴:۴۱ | #1

  واقعاً جای تاسف دارد

 2. ۲۰ مهر ۱۳۹۰ در ۰۴:۳۹ | #2

  مملکته داریم!!!

 3. ۲۰ مهر ۱۳۹۰ در ۰۶:۲۰ | #3

  باحال نوشتی . خوشمان آمد …

  کلی خندیدم

 4. ۲۲ مهر ۱۳۹۰ در ۰۹:۰۰ | #4

  کاش لاقل این ابر نرم افزارشون یک سایت درست و حسابی داشت، از این ۴۰۰ هزار نفر ساعت اگر ۴۰۰ ساعت برای سایت میگذاشتن بد نمیشد

 5. ۵ آبان ۱۳۹۰ در ۰۲:۵۳ | #5

  این بنده خدا احتمالا تازه کار بوده ….

 6. مهناز نیکبخت
  ۵ آبان ۱۳۹۰ در ۰۸:۲۸ | #6

  سلام
  محتوای سایتتون خیلی نکته سنجانه و غنی به نظر میاد
  هنوز مطالب زیادی رو نخوندم چند تایی اش رو خوندم از جمله همین نقد تند و تیز رو …

  ابر نرم افزارش رو اینا زدند خب ما هم ریز نرم افزارش رو میزنیم

 7. مهناز نیکبخت
  ۵ آبان ۱۳۹۰ در ۰۸:۲۹ | #7

  پرهام :
  کاش لاقل این ابر نرم افزارشون یک سایت درست و حسابی داشت، از این ۴۰۰ هزار نفر ساعت اگر ۴۰۰ ساعت برای سایت میگذاشتن بد نمیشد

  لایک

 8. ۱۲ آبان ۱۳۹۰ در ۲۰:۲۵ | #8

  داستان این است که وقتی افراد در جایگاههای خودشان قرار نمی گیرند، ارزیابی صحیحی از رخدادهای اطرافشان نمی توانند داشته باشند. بسیاری از تحصیلکرده های آی تی به دلیل عدم موفقیت در پیدا کردن جایگاه مناسب کاری و مالی، رخت سفر بسته اند و از این مملکت رفته اند و تازه به باقیمانده این قشر نیز توجهی نمی شود. در حالی که در تمام دنیا، کارشناسان آی تی جزء بخشهای جدایی ناپذیر همه سازمانها هستند. این خبر و دهها نمونه دیگر مثل آن ناشی از عدم حضور متخصصان مملکت در جایگاههایی است که شایسته اش هستند و متاسفانه هیچ کورسوی امیدی هم نیست.

 9. گمنام
  ۸ فروردین ۱۳۹۱ در ۰۱:۵۰ | #9

  چرنده

 1. ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ در ۰۵:۲۵ | #1
 2. ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ در ۰۵:۴۲ | #2
Share
Share